Elektryczny grzejnik łazienkowy – czy to się opłaca?

grzejnik elektryczny łazienkowy

Lead: Generowanie ciepła przy pomocy energii elektrycznej jest szybkie, ale nie zawsze najtańsze. Szczególnie gdy rosnące ceny za prąd drenują domowy budżet. Czy taki sposób ogrzewania w łazience się sprawdzi? Jaki grzejnik będzie do tego pomieszczenia najlepszy? Przeczytaj!

Dlaczego wybrać elektryczny grzejnik łazienkowy?

Łazienka i kuchnia to dwa pomieszczenia o największym poziomie zawilgocenia w całym domu. Ilość pary wodnej jest oczywiście zależna od stopnia użytkowania, ale też jakości wentylacji i sposobu ogrzewania pomieszczenia. Niekiedy istnieje konieczność dogrzania lub uzupełnienia łazienki o dodatkowy element grzewczy. W tym momencie jednym z lepszych rozwiązań jest wstawienie grzejnika. Ale jaki model wybrać i czy to w ogóle jest ekonomiczne? Zacznijmy od drugiej kwestii.

Czy elektryczne ogrzewanie w łazience jest opłacalne?

To zależy, na jaki model urządzenia się zdecydujesz i w jaki sposób będziesz go eksploatować. Różnica w kosztach ogrzewania elektrycznego do spalania węgla jest dosyć spora, jeśli mówimy o generowaniu ciepła dla całego domu. Oczywiście węgiel jest zdecydowanie tańszy. Jednak trudno nie zauważyć, że w ujęciu inwestycyjnym grzejniki elektryczne są przede wszystkim:

  • mobilne;
  • intuicyjne w obsłudze;
  • tanie w zakupie;
  • nie potrzebują kosztownych serwisów.

Jest więc co najmniej kilka powodów, dla których wybór dodatkowego ogrzewania w formie elektrycznej jest dobrym rozwiązaniem. Jakie typy grzejników są na rynku?

Ogrzewanie łazienki drabinką z grzałką elektryczną – czy to jedyny sposób?

Oczywiście, że nie, jednak w wielu przypadkach jest zdecydowanie jednym ze skuteczniejszych. Dlaczego? Taka drabinka może pełnić funkcję wieszaka na ręczniki i inne elementy garderoby wymagające suszenia. Dodatkowo jej stylistyka może zostać dobrana do aranżacji wnętrza, co nie zawsze jest możliwe dla innych typów grzejników elektrycznych. Poza tym nie generuje hałasu tak jak np. termowentylatory. Można ją włączyć wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Do minusów można zaliczyć jej brak mobilności. Jednak w momencie nieaktywnego ogrzewania centralnego podłączenie grzałki będzie optymalnym rozwiązaniem.

Jaki grzejnik elektryczny wybrać do łazienki?

Do wyboru masz następujące typy urządzeń:

  • termowentylatory;
  • sprzęt konwektorowy;
  • grzejnik olejowy;
  • promiennik podczerwieni.

Co jest kluczem do znalezienia odpowiedzi na postawione wyżej pytanie? Fundamentalne znaczenie mają Twoje potrzeby. Jeśli chcesz osuszać pranie wywieszone w łazience, wybierz termowentylator. Sprzęt konwektorowy zda egzamin, szczególnie gdy chcesz równomiernie ogrzać całe pomieszczenie, ale masz dobrą wentylację. Grzejnik olejowy sprawdzi się w momencie sporego zapotrzebowania na ciepło i grzania przez wiele godzin. Promiennik podczerwieni natomiast daje natychmiastowe ciepło. Której cechy grzejnika potrzebujesz najbardziej?

Podobne artykuły

Leave a Comment