Jak łatwiej zadbać o higienę?

Mycie rąk mydłem to absolutna podstawa higieny. Przy okazji to proste zajęcie, więc łatwo je wykonywać także w domu. Nie potrzeba do tego celu żadnej specjalistycznej wiedzy, czy umiejętności. Wystarczy myć ręce wg ogólnie przyjętej instrukcji po powrocie do domu, po wejściu z zewnątrz np .do pracy, po wizycie w toalecie oraz przed każdym posiłkiem. Co jednak, jeśli jednego mydła używa dość sporo osób? Czy można zapewnić im większe bezpieczeństwo i komfort korzystania z mydła?

Mydło w kostce, mydło w płynie, mydło w piance?

Do pewnego momentu ogólnie dostępna formą mydła była tradycyjna kostka. Wbrew wszelkim niepokojom, korzystanie z takiego mydła przez wiele osób nie jest niebezpieczne. Nie przenosi ono z rak na ręce drobnoustrojów. Jednak, ze względu na wygodę użytkowania, a chodzi przede wszystkim o szybkie pobieranie odpowiedniej dawki mydła, w wielu miejscach używa się wyłącznie mydeł w płynie, żelu lub piance. Są one umieszczone w odpowiednich dozownikach i jedno naciśnięcie odpowiedniego przycisku racjonuje odpowiednią porcję detergentu.

Dozowniki muszą być dezynfekowane co jakiś czas. Jednak, aby jeszcze bardziej usprawnić mycie rąk i uspokoić każdego, kto ma wątpliwości co do czystości zewnętrznej powierzchni aplikatora,.warto zamienić te tradycyjne na dozowniki bezdotykowe.

Jak to działa?

Automatyczne dozowniki mydła działają zazwyczaj dzięki fotokomórce. Oznacza to, że wystarczy podłożyć rękę pod część wydzielającą mydło, aby otrzymać odmierzoną dawkę detergentu. Nie trzeba przy tym dotykać urządzenia. Dla wielu osób to ogromny komfort, zwłaszcza w miejscach użyteczności publicznej, czy w toaletach dworcowych lub w dużych hipermarketach. Miejsca takie są odwiedzane przez wielu petentów i klientów każdego dnia. A to sprawia, że na używanych tu sprzętach: krzesłach, ławkach, czy w toalecie, może gromadzić się sporo drobnoustrojów. Oczywiście właściciel lub gospodarz takiego miejsca ma obowiązek zorganizować częstą dezynfekcję, jednak na zwykłych dozownikach mydła pozostają zabrudzenia po każdym pojedynczym użyciu. Aby każdy kolejny użytkownik miał pewność, że nie jest narażony na kontakt z czasem groźnymi bakteriami, właściwie coraz trudniej spotyka się tradycyjne dozowniki, których trzeba dotknąć podczas korzystania z nich.

Dozowniki bezdotykowe są dzisiaj coraz łatwiej dostępne w sklepach. A i wybór modelu staje się coraz bogatszy, dzięki czemu każdy może wybrać aplikator odpowiadający jego poczuciu estetyki. Najczęściej są to modele, które umieszcza się na ścianie, ale można też znaleźć dozowniki, które można postawić w okolicy umywalki, zlewu lub np. na szafce.

Podobne artykuły

Leave a Comment