Jak stworzyć przydomowy ogród warzywny?

przydomowy ogródek

Coraz większą popularnością cieszą się mieszkania z własnym ogrodem, gdzie możemy spędzać swój wolny czas. Wiele osób także chętniej decyduje się na kupno wymarzonego domu, a posiadanie dodatkowo prywatnego ogrodu, tylko ułatwia podjęcie takiej decyzji. Niesie to za sobą oczywiście wiele dodatkowych korzyści, a jedną z nich jest możliwość stworzenia przydomowego ogrodu warzywnego. Jest to niezwykle popularna forma aranżacji własnego ogródka, bowiem zaczynamy doceniać ekologiczne i zdrowotne aspekty kupowanych warzyw i owoców. Zanim zaczniemy cieszyć się własnoręcznie wyhodowanymi pomidorami i marchewką, należy odpowiednio zaplanować budowę takiego warzywnego ogródka.

Jakie wybrać miejsce na ogród warzywny?

Decydując się na stworzenie własnego ogródka warzywnego, powinniśmy w pierwszej kolejności wybrać odpowiednie stanowisko. Dobre miejsce powinno być odpowiednio nasłonecznione i w miarę możliwości osłonięte od wiatru i ruchliwej ulicy. W pobliżu nie powinny rosnąć też żadne drzewa, ponieważ mogą zabierać cenną wodę i składniki mineralne uprawianym rośliną. Ponadto ich gałęzie mogą zniszczyć nasze uprawy podczas burzy.

Idealnym zatem miejscem będzie w miarę możliwości słoneczne stanowisko, oddalone od większych roślin i o równej płaszczyźnie. To niezwykle istotne, szczególnie podczas intensywnych opadów deszczu, podczas których mogłaby miejscowo zalegać woda.

Jak odpowiednio przygotować ziemię po uprawę?

Niezwykle ważne jest, aby ziemia była odpowiednio wcześnie przygotowana do sadzenia roślin. Często są w niej liczne kamienie, które powinniśmy dokładnie usunąć. Taka sytuacja często ma miejsce na terenach górskich, jak również na nowo powstałych osiedlach. Gleba powinna być też dobrze spulchniona, więc warto ją starannie przekopać. Dzięki temu upewnimy się także, że nie pozostają w niej systemy korzeniowe poprzednich roślin.

Tak oczyszczona i rozluźniona ziemia jest prawie gotowa do sadzenia. Nie zaszkodzi wcześniejsze dostarczenie jej cennych składników mineralnych, które sprawią, że stanie się żyźniejsza. Jeżeli mamy taką możliwość, to dobrze sprawdza się przygotowany wcześniej kompost, natomiast w sklepach ogrodniczych mamy szeroki wybór gotowych nawozów, które także świetnie sprawdzą się do tego.

Alternatywą dla uprawy warzyw bezpośrednio w gruncie, są specjalne skrzynie, w których możemy uprawiać warzywa. Zaletą takiego rozwiązania jest większa wygoda w samej uprawie roślin, ponieważ możemy dostosować wysokość takich skrzyń do naszych potrzeb. Rośliny takie nie są też narażone na zalanie podczas silnych opadów. Oczywiście musimy jedynie zadbać o odpowiednie odprowadzenie wody w takich konstrukcjach.

Jakie warzywa wybrać do naszego przydomowego ogródka?

Gdy możemy już zacząć myśleć o wyborze samych warzyw, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest wielkość naszego ogródka. Ważne jest, aby wybrane rośliny miały odpowiednią ilość miejsca do rozwoju. Przykładowo decydując się na uprawę ogórków gruntowych, powinniśmy brać pod uwagę ich płożącą strukturę, która wymaga większej ilości miejsca. Jeżeli mamy mniejszy metraż, to lepiej zdecydować się na warzywa, potrzebujące mniej miejsca np. koper, cebula, seler.

Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie warzywa tolerują swoje sąsiedztwo. Dobrze będzie wcześniej sprawdzić, czy wybrane warzywa nie będą na siebie negatywie oddziaływać. Kolejną kwestią jest podział ogródka i wyznaczenie miejsc. Część warzyw, takich jak sałata i cebula, wysiewa się już w marcu, natomiast ogórki i sadzonki pomidorów dopiero w maju. Warto jest więc brać to pod uwagę, podczas wyboru warzyw.

Podobne artykuły

Leave a Comment