Jakie rolety będą najlepszym rozwiązaniem do domu?

Rolety

Wybór odpowiednich rolet okiennych często stanowi wyzwanie. Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami rolet są związane nie tylko z wyglądem, ale przede wszystkim z ich funkcją oraz ceną. Dla osób początkujących w tej dziedzinie sprawa może być trudna. Jakie wyróżniamy rodzaje rolet oraz które z nich sprawdzą się najlepiej w domu?

Rodzaje rolet do domu

Rolety dzieli się na kilka rodzajów. Różnią się jakością, funkcją oraz wyglądem. Każda opcja będzie inaczej sprawdzała się w poszczególnych pomieszczeniach w domu. Wyróżniamy między innymi:

  • rolety dzień noc — w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność i coraz większa ilość ludzi decyduje się właśnie na ten wybór. Są niesamowicie funkcjonalne, ponieważ można z ich pomocą zupełnie zasłonić okno, a także wyregulować jasność w taki sposób, aby pomieszczenie zrobiło się jedynie delikatnie zaciemnione. Taka kontrola nad światłem jest bardzo wygodną możliwością. 
  • rolety rzymskie — to rolety, które dają niesamowicie stylowy efekt wizualny. Delikatny materiał, z którego są wykonane, nie obciąża okien i sprawia, że w pomieszczeniu czuć lekkość. Warto zaznaczyć, że pomimo cienkiej tkaniny, z której zostały wykonane, skutecznie oddzielają wnętrze domu od świata zewnętrznego. 
  • rolety drewniane — to najbardziej pożądany rodzaj zasłon okiennych. Wyglądają niesamowicie i idealnie wpisują się w modne, nowoczesne style, takie jak loft czy skandynawski. Po ich zasłonięciu w pomieszczeniu robi się zupełnie ciemno niezależnie od pory, dzięki czemu stanowią wygodne rozwiązanie do sypialni. Warto również zaznaczyć, że materiał, z którego są wykonane, jest bardzo dobrym izolatorem dźwięku.
  • plisy — są to rolety, które składają się w harmonijkę, dzięki czemu dają możliwość dowolnej regulacji dopływu światła do wybranego pomieszczenia.

Rolety ścienne, a okienne — różnice

Rolety dzielimy również na ścienne oraz okienne. Różnią się przede wszystkim rodzajem mocowania.

Rolety okienne są montowane bezpośrednio na oknie, zazwyczaj za pomocą taśm, czy specjalnie do tego przeznaczonych uchwytów. Taka metoda jest wygodna, ponieważ nie ingeruje w żaden sposób w konstrukcję domu i  każdej chwili możemy kasetę z roletą w łatwy sposób ściągnąć.

Rolety ścienne to takie, które należy przykręcić do ściany, co jest sporym minusem, ponieważ powoduje stałe szkody. Jednak dobrze sprawdzą się do dużych okien, a także w przypadku, kiedy chcemy je zamaskować bezpośrednio pod sufitem.

Jakie rolety okienne sprawdzą się najlepiej?

Znając poszczególne rodzaje rolet, dużo łatwiej jest dokonać właściwego wyboru. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę funkcje, jaką mają spełniać.

Przykładowo w salonie warto wybrać stylowe rolety, które skutecznie oddzielą pomieszczenie od ciekawskich osób. W przypadku pomieszczenia dziennego dobrze sprawdzą się delikatne rolety rzymskie oraz stylowe drewniane. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o sypialnię. W pomieszczeniu służącym do spania myślimy przede wszystkim o komforcie. Aby odpowiednio zadbać o higienę snu, warto zdecydować się na mocno zaciemniające rolety z funkcją wyciszenia. W tym przypadku idealnie sprawdzą się rolety drewniane

Oczywiście wybór zależy od naszych potrzeb oraz środków, które chcemy zainwestować. Jednak kwestię wyboru rolet warto dokładnie przemyśleć i mądrze zaplanować

Podobne artykuły

Leave a Comment