Materiały na budowę domu – jakie wybrać?

materiały do budowania

Decydując się na budowę domu do wyboru mamy sporo różnych technologii. Począwszy od tradycyjnej murowanej, poprzez domy szkieletowe, aż do domów modułowych. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Odpowiedni wybór materiału jest bardzo ważny, bo budowa jest inwestycją na lata.

Z jakich materiałów wybudować dom?

Wymagania prawne dotyczące budowy domów cały czas się zmieniają. Od 2021 roku obowiązuje nowe warunki techniczne, które wymuszają większą energooszczędność rozpoczynanych inwestycji. Powoduje to, że trzeba korzystać z materiałów, które mają odpowiedni współczynnik przenikania ciepła. Dzięki temu łatwiej można spełnić coraz bardziej wyśrubowane normy stawiane budynkom mieszkalnym.

Nad rodzajem budulca najlepiej zastanowić się już na etapie zakupu projektu domu. Wiele osób patrzy tylko na ogólny wygląd domu, jego wizualizację, a nie na materiały, z których ma być postawiony. Inni kierują się wyłącznie orientacyjną ceną stanu surowego, która często podawana jest przy projekcie. Nie jest to dobre podejście. Niestety niska cena nie idzie w parze z jakością. Dom tani w budowie może okazać się bardzo drogi w eksploatacji. To wszystko sprawia, że warto postawić na energooszczędne materiały wysokiej jakości. Ale co wybrać, gdy każdy twierdzi, że jego produkt jest najlepszy?

Rodzaje pustaków do budowy domu

Pustaki to bardzo popularny materiał budowlany. Są wykorzystywane już od wielu lat. Ekipy budowlane nie będą miały problemu z budową domu przy ich użyciu. Jakie rodzaje pustaków są dostępne na rynku? Oto lista najbardziej popularnych:

  • Pustaki betonowe
  • Pustaki ceramiczne
  • Pustaki gipsowe
  • Pustaki z ceramiki poryzowanej
  • Pustaki szklane (luksfery)

Zaletą pustaków są ich duże rozmiary. Dzięki temu budowa może trwać krócej, bo już kilka sztuk wystarcza do wymurowania 1 m² ściany. A skąd się wzięła nazwa pustaki? Pochodzi ona od pustych przestrzeni w ich środku. To właśnie ta przestrzeń odpowiada za ich dobre właściwości. Zaliczyć do nich możemy dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną, dużą wytrzymałość oraz dobrą akumulację ciepła.

Czy można zmienić materiał z projektu?

A co wtedy jeśli masz już projekt, ale nie jesteś zadowolony z materiału do budowy, który jest w nim wskazany? Okazuje się, że to nic straconego. Jeśli nie wystąpiłeś jeszcze o pozwolenie na budowę, możesz to zrobić na etapie adaptacji projektu. Będzie to na pewno dodatkowy koszt, ale lepiej teraz wydać niewielką kwotę, by w przyszłości zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy. Potraktuj to jako inwestycję.

Nawet jeśli jest już wydane pozwolenie na budowę to zmiana materiału też jest możliwa. Jednak będzie to nieco trudniejsze. Projektant musi ocenić czy jest to zmiana istotna czy nieistotna. Zmiana nieistotna wymaga jedynie wpisu w dzienniku budowy. Inaczej ma się sprawa ze zmianą istotną. Wymaga ona zamiennego projektu budowlanego i zamiennego pozwolenia na budowę.

Podobne artykuły

Leave a Comment