Oszustwa na OLX i Whatsapp – jak odzyskać pieniądze

Oszustwa Internetowe są najczęściej wykorzystywanym sposobem na ,,dodatkowy zarobek” dla złodzieja. Wykorzystują oni mnóstwo sposobów na to aby uzyskać swój cel. Ułatwiamy im to my – czynni uczestnicy Internetu. Brak czasu, zmęczenie, długie przesiadywanie przy komórce czy laptopie, powoduje zmniejszenie naszej ostrożności. Dzięki temu stajemy się łatwym obiektem, który łatwo oszukać.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim musimy nauczyć się wytężać swoje bariery ochronne nawet gdy korzystamy ze znanych portali społecznościowych. Często wydaje się, że nie zostaniemy oszukani, bo tylko przeglądaliśmy co u naszych znajomych. Jest to bardzo poważny błąd. Znanym sposobem, który wykorzystują oszuści jest kradzież tożsamości. Dostajemy wiadomość od znajomego z prośbą o kliknięcie w przesłany link. Upewnijmy się, że został on wysłany przez konkretną osobę. Niestety ludzie, którzy naciągają nas na mnóstwo rzeczy i stratę naszych pieniędzy, często kradną konta naszych znajomych, a nawet nasze własne. Wystarczy, że klikniemy w podesłany link  – na naszym urządzeniu instaluje się oprogramowanie, którego gołym okiem nie jesteśmy w stanie zauważyć. Złodziej ma nasze dane, dostęp do konta, na wyciągnięcie ręki.

  • e-mail od nieznajomego – nie wchodźmy w nie, nawet przez przypadek możemy nacisnąć jakikolwiek link;
  • wiadomości od znajomych z prośbą o płatności blikiem – upewnij się, że to rzeczywiście jest ta osoba, za którą się podaje;
  • olx, whatsapp i inne portale – nie wysyłajmy nikomu żadnych danych, jeśli korzystamy z wysyłki związanej z portalem.

Nowa metoda oszustw w sieci

Sprzedaż Internetowa rzeczy nowych i używanych jest mocno popularna w dzisiejszych czasach. Kupno z tak zwanej drugiej ręki jest tak samo owocna co zakupy z sklepach stacjonarnych. Dzięki temu złodzieje mają istny raj na Ziemi. Wykorzystują każdą lukę, aby się wzbogacić. Warto zapoznać się z wytycznymi danych portali sprzedażowych. Często administratorzy sami apelują o ostrożność. Coraz częściej słyszy się o modzie oszustw na olx, whatsapp. Na czym ono polega? Potencjalny kupujący stara się połączyć ze sprzedającym za pomocą portalu whatsapp. Zostaje wysłany link i wiadomość z treścią, że swoje pieniądze dostaniemy w momencie kliknięcia w stronę www. Należy pamiętać, żeby nigdy nie podawać żadnych swoich danych oraz naciskać linków, które wysyłają nam obcy. Chrońmy siebie, nasze pieniądze i spokój wewnętrzny.

Jak możemy odzyskać pieniądze?

Zacznij od powiadomienia Policji i zablokowania swojego konta w banku. Może uda Ci się zdążyć przed wyczyszczeniem konta do zera. Następnym krokiem będzie odzyskane pieniędzy. Często zdarza się, że banki obarczają winą siebie, że nie dokładnie sprawdzili kto dokonuje płatności – wtedy można liczyć na zwrot środków na konto. Wszystko zależy od tego jakiej metody użył złodziej i jak bardzo Ty sam przyczyniłeś się do popełnienia przestępstwa.

Podobne artykuły

Leave a Comment