Urządź mieszkanie w kolorach ziemi

Dom w kolorach ziemi

Kolory ziemi nawiązują do tego, co nas otacza. Wśród nich znajdują się barwy inspirowane roślinnością, niebem, piaskiem i drewnem. Połączenie tych odcieni sprawia, że wnętrze staje się przytulne, ciepłe i ponadczasowe. Jest to także niezwykle modny trend aranżacyjny, który poprzez skojarzenie z naturą, doskonale wpisuje się w nurt eko.

Dlaczego warto urządzić mieszkanie w kolorach ziemi?

Przede wszystkim jest to bezpieczne rozwiązanie. Dzięki połączeniu palety beżów, szarości, brązów i zieleni, wnętrze zyskuje spójną całość, a swoim ciepłem i stonowaną formą będzie oddziaływało kojąco na mieszkańców. Kolory ziemi idealnie wkomponują się w style skandynawskie czy rustykalne. Charakter wnętrza można przełamać dodatkami, a nawet – całkowicie go zmienić. Należy bowiem pamiętać, że wyposażenie i elementy dekoracyjne nadają pomieszczeniu ostateczny kształt. Kolory ziemi są uniwersalne, dlatego mając tak dobrą bazę, łatwo będzie zmienić wystrój dodatkami. Nie należy zatem obawiać się nudy. 

Łączenie kolorów ziemi w pomieszczeniach

W zależności od preferencji, kolory ziemi można łączyć monochromatycznie lub kontrastowo. Oba warianty będą prezentowały się dobrze. W przypadku wyboru pierwszej opcji, poza gradacją odcieni brązu, zieleni lub szarości, warto przełamać wnętrze fakturami lub wykorzystać wzorzyste dodatki o zbliżonej kolorystyce. Dla przykładu dobrze sprawdzi się kolor pistacjowy w połączeniu z poduszkami ze wzorem liści. Drugi wariant zakłada mocne akcenty. Ciemnoszare ściany, brązowa kanapa i żółte poduszki? Idealnie! Jeśli podczas urządzania wnętrza nachodzi wątpliwość czy dane zestawienie współgra ze sobą, należy zastanowić się czy podobne połączenie znajduje się w naturze. Jeśli tak, można śmiało przejść do realizacji – natura to najlepszy doradca.

Jak zaaranżować salon w kolorach ziemi?

Aranżowanie przestrzeni należy rozpocząć od wyboru bazy, czyli kolorów podłogi i ścian. Następnie należy dopasować dodatki. Pomocnym może okazać się przygotowanie wzorników lub kartek o odcieniach zbliżonych do wybranych elementów wystroju. Pozwoli to na weryfikację, czy dane zestawienie będzie ze sobą współgrać. Najczęściej wybieranymi opcjami w salonie są: ciemna podłoga i jasne ściany oraz jasna podłoga i jasne ściany. Pierwsza możliwość to trafiona baza pod wyraziste dodatki. Do beżowej farby i ciemnobrązowych paneli, doskonale będzie pasować wzorzysty dywan w odcieniach zieleni i musztardowa sofa z ciemnym stolikiem kawowym. Przy drugiej opcji warto pozostać w stonowanych kolorach, aby uzyskać delikatne, a zarazem przytulne wnętrze. Korzystnie jest zatem zainwestować w meble i dodatki w odcieniach przewodniego koloru, ale o różnych strukturach. Inspiracją może być wykorzystanie jasnej kanapy z lnu, grubo plecionych poduszek i stolika z naturalnego drewna.

Kolory ziemi to klasyka. Bez wątpienia sprawdzi się w tradycyjnych wnętrzach, jak również w tych bardziej nowoczesnych. 

Podobne artykuły

Leave a Comment