Wymarzona szklarnia ogrodowa – wszystko co musisz wiedzieć

szklarnia

Własna przydomowa szklarnia to coś, o czym marzy każdy ogrodnik. Nic dziwnego, ponieważ to znacznie zwiększa możliwości uprawy. Niektóre z warzyw dużo lepiej rozwijają się w warunkach panujących w szklarni. Dodatkowo daje nam to możliwość uprawy warzyw przy domu niemal przez cały rok.

Jaką szklarnie do ogrodu wybrać?

Możemy wyróżnić dwa popularne rodzaje szklarni, szklaną oraz poliwęglanową. Różnią się one przede wszystkim wytrzymałością, ale nie tylko.

Szklana szklarnia bardzo dobrze przepuszcza promienie słoneczne, co jest niezwykle ważne przy uprawie roślin. Światło nie tylko wspomaga proces fotosyntezy, ale również ogrzewa wnętrze. Dodatkowo szkło jest odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania czy inne uszkodzenia mechaniczne. Jednak wybudowanie szklanej szklarni może sprawić dużo problemów, ponieważ materiał jest bardzo ciężki.

Szklarnia poliwęglanowa to jedno z nowszych i coraz częściej stosowanych rozwiązań do ogrodu. Wszystko ze względu na większą wytrzymałość tego materiału w porównaniu do szkła. W przypadku poliwęglanu mamy pewność, że szklarnia się nie stłucze, a dodatkowo jej budowa będzie prostsza ze względu na mały ciężar tego surowca. Warto dodać, że poliwęglan charakteryzuje się tym, że nie przepuszcza promieni UV.

Idealne miejsce na szklarnie

Aby uprawa warzyw była jak najbardziej skuteczna, należy wybrać odpowiednie miejsce na postawienie szklarni. Najważniejsze to pamiętać o dobrym nasłonecznieniu. Warto zwrócić uwagę na to, aby postawić ją w takiej okolicy, gdzie nie pada cień drzew czy innych budynków. Równie istotne jest to, aby wybrać miejsce w wyciszonym miejscu, gdzie szklarnia nie będzie narażona na zbyt duże podmuchy wiatru.

Jeśli podejmiemy decyzję dotyczącą miejsca, w którym będzie stała szklarnia, należy je odpowiednio przygotować. Teren powinien być dokładnie wyrównany, ponieważ to znacznie ułatwi nam wykonanie konstrukcji, Istnieje możliwość wykonania szklarni bez fundamentu, jednak popularniejsze jest rozwiązanie, w którym wykorzystuje się fundamenty punktowe. 

Jak zamontować szklarnię w ogrodzie?

Montaż szklarni ogrodowej zależy od wielu czynników i wyborów, które podjęliśmy. Jeśli zdecydujemy się na szklarnię poliwęglanową, z pewnością praca będzie łatwiejsza, ponieważ to materiał dużo lżejszy od szkła. 

Możliwe jest wykonanie wylewek punktowych, w których umiejscowimy stelaż szklarni, Jednak jest to dosyć pracochłonne. Warto przemyśleć opcję gotowych konstrukcji, ponieważ nie wymagają one uprzedniego wykonania wylewki. Dużym plusem jest również to, że taka szklarnia jest mobilna i możemy ją przenieść w dowolne miejsce na ogrodzie. To bardzo korzystne dla gleby, która może na nowo się użyźnić. 

Podobne artykuły

Leave a Comment