Wymienniki CWU – Czym się charakteryzują?

Wymiennik ciepła to kluczowe urządzenie instalacji CWU, dlatego więc jej prawidłowy dobór jest niezwykle istotny, a kryteriów, które w tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę jest naprawdę mało, ale trzeba jednak zrozumieć różnice pomiędzy poszczególnymi opcjami, gdyż często nie są one do końca zrozumiałe oraz tak oczywiste jak by nam się wydawało. 

Jak działa wymiennik CWU?

Wprost mówiąc wymiennik CWU to element, który ma za zadanie przekazywać ciepło między wodą kotłową, a wodą, która znajduje się w instalacji wody użytkowej. W zależności, jaki wymiennik posiadamy cały proces może wyglądać inaczej jednak ogólna zasada jego działania jest taka sama. Woda kotłowa oraz CWU oddzielane są tylko przez ściankę, która wykonana jest z metalu, która dobrze przewodzi ciepło, a cały wymiennik umieszczony jest w szczelnie izolowanej termicznie obudowie, aby ciepło z wody użytkowanej nie uciekło do otoczenia. 

Dostępne warianty wymienników CWU 

Używa się kilka rodzai wymienników, a wszystko w dużej mierze zależy od pojemności zasobnika, dzięki czemu możemy liczyć na szybsze oraz bardziej ekonomiczne podgrzanie wody do ustawionej przez nas wcześniej temperatury.  

Istnieją więc takie rodzaje wymienników jak:

Wymiennik CWU z wężownicą: Jest to bardzo prosta konstrukcja, gdzie rolę elementu grzewczego odgrywa wężownica wypełniona wodą. Często ma ona dziwny kształt, dlatego, że przez to cały proces podgrzewania wody jest szybszy. Często można się spotkać z montażem pionowym wężownicy przez producentów, ponieważ dzięki temu woda w kotle cały czas ma stałą temperaturę. 

Wymiennik CWU z dwoma wężownicami: Jest to zaawansowana wersja urządzenia, które posiada jakąkolwiek wężownice w tym przypadku jednak mamy dwie, a nie jedną wężownicę. To dlatego, że im jedna wężownica jest dłuższa tym wydajność takiego wymiennika jest gorsza, dlatego w takich przypadkach w zbiornikach montowane są dwie wężownice co skraca nam czas na ogrzanie wody użytkowej. Jednak tego typu rozwiązanie używa się najczęściej w instalacjach z więcej niż jednym źródłem ciepła. 

Wymiennik CWU do pompy ciepła: różni się od wymiennika z wężownicą sposobem jej podłączenia, a wszystko jest zależne od pracy pompy ciepła i kocioła podstawowego.

Wymiennik CWU z grzałką: jest to jedne z bardziej przydatnych rozwiązań, które skraca nam czas oczekiwania na ciepłą wodę. Warto dodać, że grzałka może pracować w każdym momencie i automatycznie wyłączy się, gdy osiągnie określoną temperaturę chodź grzałka od tradycyjnych opcji grzania to nie zawsze to samo to takie rozwiązanie również jest przydatne. 

Podobne artykuły

Leave a Comment